دعاوی حقوقی

. به موجب ماده 1 قانون آیین‌دادرسی مدنی آیین دادرسی مجموعه اصول و مقرراتی است، که در مقام رسیدگی به امور حسبی و کلیه دعاوی مدنی و بازرگانی” اعمال می شود كه دادگاه صالح برای رسیدگی به دعاوی مدنی، دادگاه حقوقی بدوی، تجدیدنظر و دیوان‌ عالی کشور می باشد.

 در كل دعوایی که ناشی از اختلاف فرد بر سر حقوق و تعهداتش با فرد دیگری باشد را می توان دعوای حقوقی نام گذاری کرد.

ویژگی های دعاوی حقوقی

اقامه دعوی حقوقی با تقدیم دادخواست به دادگاه دارای صلاحیت است.

دادخواست فرم و دارای فرمت چاپی مخصوصی است که فرد با تکمیل کردن مشخصات خود به عنوان خواهان، خوانده، خواسته و بهای خواسته و شرح خواسته از دادگاه تقاضای دادخواهی می کند.

به طور کلی مراحل رسیدگی به شرح زیر است:

۱. ثبت دادخواست در دفاتر خدمات قضایی و و پرداخت هزینه دادرسی

  1.  ارجاع پرونده به شورا یا شعبه حسب مورد
  2.  ثبت پرونده در دفتر دادگاه وتعیین وقت رسیدگی و ابلاغ آن

 4. جلسات دادرسی و حل و فصل اختلاف

  1.  انشاء رای (حکم قرار)

6. واخواهی 

  1.  تجدید نظر خواهی
  2.  فرجام خواهی
  3. اجرای حکم

دعاوی حقوقی (5)

تفاوت دعوای حقوقی با دعوای کیفری:

دعاوی براساس موضوع دعوا، دادگاه صالح و قانون آیین دادرسی  به دو گروه دعاوی کیفری ودعاوی حقوقی، تقسیم می شوند.

 كه تفاوت این دعاوی به شرح ذیل می باشد:

اول: تفاوت در ماهیت. دعاوی حقوقی، مربوط به خسارت و جبران خسارت است و دعوای کیفری، مربوط به جرم و مجازات می باشد.

دوم: اقامه دعوای حقوقی، با طرح داد خواست و اقامه دعوای کیفری، با طرح شکواییه صورت می گیرد.

سوم:تفاوت در قوانین ، 

چهارم: تفاوت در  ادله اثبات دعوا ،ادله اثبات دعوی در دعاوی حقوقی عبارت است از  اقرار، اسناد، گواهی، معاینه محل و تحقیق محلی، رجوع به کارشناس، سوگند است و ادله اثبات دردعاوی کیفری، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند در موارد مقرر قانونی و علم قاضی است.

 پنجم:در امور و شکایات کیفری پرونده در دو مرجع بررسی می شود یک مرجع تعقیب و تحقیق که دادسرا نامیده میشود ودو مرجع  رسیدگی و صدور رای به نام دادگاه کیفری. اما دعاوی حقوقی به طور مستقیم در دادگاه رسیدگی میشود. 

ششم: در دعاوی حقوقی به طرفین خواهان و خوانده می گویند. در شکایت کیفری به طرفین شاکی و مشتکی عنه گفته میشود..

بهترین وکیل حقوقی در شیراز در دعاوی حقوقی

**به دنبال بهترین وکیل حقوقی شیراز هستید؟ با بهترین وکیل حقوقی شیراز، امکان دسترسی به خدمات حقوقی با کیفیت و حرفه‌ای وجود دارد. یافتن بهترین وکیل حقوقی شیراز می‌تواند در حل مسائل حقوقی شما کمک کند.

وکلای حقوقی شیراز توانایی‌ها و تخصص‌های گوناگونی دارند. اما انتخاب بهترین وکیل حقوقی شیراز باید بر اساس نیازها و موضوعات مورد نظر شما صورت گیرد. انتخاب وکیلی که به عنوان بهترین وکیل حقوقی شیراز شناخته می‌شود، ممکن است بهترین گزینه برای پرونده‌های حقوقی شما نباشد.

سرکار خانم زهرا زارعی یکی از بهترین وکلای حقوقی در شیراز هستند که تمام پرونده های ارجاع داده شده به ایشان بهترین نتیجه را در محاکم قضایی داشته است .

بهترین وکیل حقوقی شیراز

برای یافتن بهترین وکیل حقوقی شیراز، نیاز است که با دقت در مورد تخصص‌ها، تجربه‌ها و نظرات مشتریان پیشین تحقیق کنید. با مصاحبه و مشاوره با وکلا، می‌توانید بهترین وکیل حقوقی شیراز را برای پرونده خود انتخاب کنید.

بهترین وکیل حقوقی شیراز به شما کمک می‌کند تا در مسائل حقوقی خود اطمینان داشته باشید و بهترین راه حل‌ها را برای موضوعات حقوقی خود پیدا کنید. انتخاب بهترین وکیل حقوقی شیراز می‌تواند تاثیر چشمگیری در نتیجه پرونده‌های حقوقی شما داشته باشد.

در جستجوی بهترین وکیل حقوقی شیراز، مطمئن شوید که وکیل انتخابی توانایی و تجربه لازم برای موفقیت در پرونده‌های حقوقی شما را دارد. با انتخاب بهترین وکیل حقوقی شیراز، احساس اطمینان و راحتی در مواجهه با مسائل حقوقی خواهید داشت.**

**در جستجوی بهترین وکیل حقوقی در شیراز؟ آیا به دنبال یافتن بهترین وکیل حقوقی در شیراز هستید؟ در حالی که شما ممکن است برای پرونده‌های حقوقی خود به دنبال بهترین وکیل در شیراز باشید، انتخاب یک وکیل با تجربه و تخصص ممکن است بسیار حیاتی باشد.

وکلا و وکلای حقوقی در شیراز با تخصص‌ها و تجربه‌های مختلفی در زمینه‌های حقوقی فعالیت می‌کنند. اما پیدا کردن بهترین وکیل حقوقی در شیراز ممکن است به چالش کشیده باشد. 

بهترین وکیل حقوقی در شیراز توانایی دارد تا در حل مسائل حقوقی شما به شما کمک کند. یافتن بهترین وکیل حقوقی در شیراز ممکن است نیازمند مشاوره، بررسی نظرات قبلی مشتریان، و تحقیقات دقیق باشد.

وقتی به دنبال بهترین وکیل حقوقی در شیراز هستید، از تخصص و تجربه او اطمینان حاصل کنید. انتخاب بهترین وکیل حقوقی در شیراز می‌تواند اثر گذاری زیادی در موفقیت پرونده‌های حقوقی شما داشته باشد.

بهترین وکیل حقوقی در شیراز با داشتن تخصص و تجربه، می‌تواند به شما در یافتن بهترین راه‌حل‌ها برای مسائل حقوقی کمک کند. با انتخاب بهترین وکیل حقوقی در شیراز، احساس اطمینان و رضایت بیشتری خواهید داشت.**

جناب آقای دکتر هادی روان نیز یکی از بهترین وکلای حقوقی در شیراز می باشند که تجربه بسیار بالایی در دعاوی حقوقی دارند .

بهترین وکیل حقوقی در شیراز

دادگاه های صالح دعاوی حقوقی و آیین دادرسی در امور حقوقی

“دعاوی حقوقی برای احراز جرم و مجازات مجرم نیست، بلکه هدف از طرح آن، حل اختلافات میان اشخاص و رسیدن هر فرد به حقوق خود می‌باشد. افراد برای طرح دعاوی حقوقی خود، نمونه فرم دادخواست بدوی یا تجدید نظر را به مراجع صالح، تقدیم نمایند. مرجع صالح برای رسیدگی به امور حقوقی، فوق دادگاه‌های عمومی دادگستری هستند، که تشریفات و نحوه رسیدگی به دعاوی مدنی در قانون آیین دادرسی مدنی بیان شده است.

لازم به ذکر است که فردی که دعوای حقوقی درخصوص یکی از موضوعات فوق مطرح می‌کند، خواهان می‌گویند و شروع رسیدگی در امور مربوط به موضوعات حقوقی با ارائه دادخواست آغاز می‌گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکه برای شکایت به کجا مراجعه کنم، کلیک کنید.”

طرح دعوای حقوقی توسط وکیل پایه یک دادگستری :

توجه داشته باشید که وکیل کاری یا وکیل مدنی نمی‌تواند در دادگاه با وکالت کاری اقدامی انجام دهد. بلکه باید به دفتر وکالت مراجعه کرده و برای پرونده حقوقی خود، وکیل دادگستری را وکالت دهد.

به عنوان مثال، در صورتی که شما در خارج از ایران هستید و امکان حضور در کشور را ندارید و نیاز به طرح دعوای ملکی یا خانوادگی دارید، می‌توانید از طریق سامانه “میخک” یا سفارتخانه، به برادر خود در ایران وکالت کاری بدهید. اما برادر شما نمی‌تواند به عنوان وکیل حضوری شما در دادگاه حضور یابد. به همین دلیل باید به یک وکیل دادگستری مراجعه کرده و وکالت طرح دعوا و دفاع از آن را به او واگذار کند.

طرح دعوا، پس از توافق وکیل و موکل با اخذ وکالت الکترونیک قضایی در سامانه “ثنا” مربوط به قوه قضاییه، آغاز می‌شود. وکیل پس از ابطال تمبر مالیاتی و اعلام وکالت از طرف شما، به دادگاه اقدام می‌کند.

نکته: برای برخی افراد، پرداخت حق الوکاله یا قسطی دشواری دارد. با توجه به حساسیت دعوای حقوقی، توصیه می‌شود از خدمات مشاوره تخصصی دفتر وکیل حتماً بهره‌مند شوند تا از وقوع هر گونه ضرر و زیان غیرقابل جبران جلوگیری شود.

دعاوی حقوقی (2)

ملاقات با بهترین وکیل پایه یک شیراز

در جستجوی بهترین وکیل برای پرونده‌های حقوقی خود در شیراز؟ انتخاب یک وکیل متخصص و با تجربه می‌تواند در تعیین نتیجه پرونده‌های حقوقی شما نقش بسیار حیاتی ایفا کند.

 شناخت بهترین وکیل پایه یک

وکیل پایه یک شیراز با سابقه‌ای قابل توجه در زمینه حقوق و حقوق بشر می‌باشد. این وکیل توانایی‌های گوناگونی در بخش‌های مختلف حقوقی دارد و با رویکرد حرفه‌ای، به حل مسائل حقوقی مشتریان می‌پردازد.

 تجربه و تخصص

بهترین وکیل پایه یک شیراز از تجربه بسیاری در پرونده‌های حقوقی متنوع برخوردار است. این تجربه باعث شده تا وی در درک عمیقی از نحوه ارائه راه‌حل‌های بهتر و تدارک اسناد حقوقی برای موکلانش داشته باشد.

 رویکرد فردی و توجه به مشتری

وکیل پایه یک شیراز به همراه تیم حرفه‌ای خود تمایل دارد تا به مشتریانش با توجه به شرایط خاص هر پرونده، راهنمایی کامل ارائه دهد. این توجه فراوان به مشتریان باعث می‌شود که هر فرد احساس اطمینان و اعتماد به وکیل پایه یک خود کند.

 خدمات ارائه شده

وکیل پایه یک شیراز خدمات گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد از جمله: مشاوره حقوقی، نگارش اسناد و دادخواست‌ها، نمایندگی در دادگاه و مراجع قضایی، ارائه تحقیقات و مستندات مرتبط با پرونده.

 گام بعدی

اگر به دنبال بهترین وکیل پایه یک شیراز هستید و می‌خواهید پرونده حقوقی خود را به یک حرفه‌ای مجرب و امین واگذار کنید، با مشاوره و توافق اولیه با این وکیل، می‌توانید اقدامات لازم را برای حل مسائل حقوقی خود آغاز کنید.