مجازات آدم ربایی

آدم ربایی یعنی چی؟

جرم آدم ربایی به معنای بربودن یا مخفی کردن یک فرد بدون رضایت او است. در این حالت، مجازات این جرم شامل حبس مدت 2 تا 5 سال یا حبس بین 5 تا 10 سال برای متجاوز خواهد بود.

مجازات این جنایت از نظر عمومی حبس است و بررسی این موضوع، پس از ثبت شکایت توسط شاکی در دفاتر خدمات قضایی یا پس از کشف جرم توسط مقامات دادگستری در دادسرا آغاز خواهد شد.

جرم آدم ربایی و مجازات آن

 

“قانون مجازات اسلامی، مجموعه‌ای از جرایم را تعریف کرده که هدف اصلی آن حفظ نظم عمومی و اطمینان افراد از امکان آزادی در جوامع است.

برای ایجاد این آزادی، قانون گذار در نظر دارد که برخی از جرایم را که تأثیر زیادی بر نظم عمومی دارند، حتی با رضایت شاکی، به عنوان جرایم غیر قابل گذشت اعلام کند و مجازات آنها متوقف نشود.

یکی از نمونه‌های این جرایم غیر قابل گذشت، جرم آدم ربایی است. اغلب افراد این جرم را با سرقت اشتباه می‌گیرند و فرض می‌کنند که مجازات آن مشابه سرقت است.

درحالی که جرم آدم ربایی به طور جداگانه تعریف شده و مجازات آن بسیار سخت‌گیرانه تر است.

به همین دلیل، این مقاله قصد دارد تا مفهوم و مجازات جرم آدم ربایی را توضیح دهد و نیز نحوه شکایت و پرداختن به این جرم را بیان کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، ما را همراهی کنید.”

 

مجازات آدم ربایی

جرم آدم ربایی و مجازات آن

امنیت و آرامش اجتماعی افراد در جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، و هیچ فردی حق ندارد با هیچ عملی، این امنیت را به خطر بیاندازد.

یکی از مسائلی که قانون گذار برای تأمین امنیت اجتماعی اینگونه در نظر گرفته است، موضوع جرم آدم ربایی است.

قبل از توضیح حکم جرم آدم ربایی، ابتدا به تعریف این جرم از دیدگاه قانون مجازات اسلامی می‌پردازیم. سپس مجازات این جرم را شرح می‌دهیم.

ماده 621 قانون مجازات اسلامی، جرم آدم ربایی را تعریف کرده و مجازات آن را مشخص نموده است.

بر اساس ماده 621 این قانون، هرگاه شخصی به هر نحوی (به زور، تهدید و یا با سایر انواع انحا) بدون رضایت فرد دیگری را برباید یا او را مخفی کند، جرم آدم ربایی رخ می‌دهد و متجاوز با مجازات مربوط به آدم ربایی روبرو می‌شود.

با این وجود، برای وقوع جرم آدم ربایی، نیت و قصد متجاوز نیز بسیار حیاتی است. به عبارت دیگر، فرد متجاوز باید با آگاهی و قصد ضرر زدن به فرد دیگر، اقدام به آدم ربایی نماید.


پیشنهاد ما به شما : ارتباط با بهترین وکیل کیفری در شیراز


 

مجازات آدم ربایی چیست ؟

بعد از توضیح در مورد تعریف جرم آدم ربایی، می‌خواهیم در مورد مجازات مرتبط با این جرم صحبت کنیم و نظر قانون‌گذار را درباره حکم جرم آدم ربایی و آیا این جرم قابل گذشت است یا دارای جنبه‌های عمومی بوده و غیرقابل گذشت می‌باشد، بررسی کنیم.”

جواب به سوال حکم جرم آدم ربایی چیست؟ می‌تواند از ماده 621 قانون مجازات اسلامی و ماده 19 این قانون گرفته شود. ماده 621 این قانون، مجازات آدم ربایی را به شرح زیر تعیین می‌کند:

“هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به منظور انتقام یا هر هدف دیگری، با استفاده از عنف یا تهدید یا حیله یا هر روش دیگر، شخصا یا توسط دیگری، فردی را برباید یا مخفی کند، اگر این جرم با استفاده از عنف یا تهدید اتفاق بیفتد، به حبس درجه چهار محکوم خواهد شد.

اما اگر جرم بدون استفاده از عنف صورت گیرد، مجازات آن حبس درجه پنج خواهد بود.

در صورتی که فرد مجنی علیه کمتر از پانزده سال سن داشته باشد یا اگر این جرم با استفاده از وسایل نقلیه اتفاق بیفتد یا به فرد مجنی علیه، صدمه جسمی یا حیثیتی وارد شود، متجاوز به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد.

در صورت ارتکاب جرایم دیگر همچنین، مجازات آن جرائم نیز به این مجازات افزوده می‌شود.”

بر اساس این ماده، در صورتی که آدم ربایی بدون استفاده از وسایل نقلیه و بدون تهدید انجام شود، مجازات آن حبس از 2 تا 5 سال است. اما اگر این جرم با استفاده از تهدید صورت گیرد، مجازات حبس بین 5 تا 10 سال خواهد بود.

همچنین، در صورت وقوع این جرم با استفاده از وسایل نقلیه یا وارد شدن صدمه جسمی یا حیثیتی به مجنی علیه یا در صورت کمتر بودن سن او از 15 سال، مجازات حداکثر 10 سال زندان اعمال خواهد شد.

جرم آدم ربایی

مجازات جنبه عمومی جرم آدم ربایی چیست ؟

قبل از تبیین مفهوم مجازات جنبه عمومی جرم آدم ربایی، نیاز است که به تفکیک بین جرایم قابل گذشت و غیر قابل گذشت اشاره کرد.

جرم قابل گذشت، جنایتی است که برای آغاز رسیدگی و اجرای مجازات، نیازمند شکایت خصوصی شاکی است و بدون این شکایت، قانونی برای تعقیب و مجازات وجود ندارد.

اما جرم غیر قابل گذشت، جنایتی است که بر خلاف جنایات قابل گذشت، ارتباط مستقیمی با نظم عمومی جامعه دارد و به همین دلیل نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد.

در موارد جرایم دارای جنبه عمومی یا غیر قابل گذشت، گذشت شاکی تأثیر چندانی بر سقوط مجازات ندارد و در واقع، ممکن است تخفیفی در مجازات به دلیل آن صورت گیرد.

یکی از جرایم غیر قابل گذشت، جرم آدم ربایی است که حتی با گذشت شاکی، مجازاتی که دارای جنبه عمومی جرم است، برای آن اجرا می‌شود.

با اشاره به ماده 38 قانون مجازات، مقدار مجازات جرایم غیر قابل گذشت مانند جرم آدم ربایی با وجود تخفیف‌های مختلف، از جمله گذشت شاکی که یکی از تخفیفات است، قابل کاهش است.

بنابراین، مجازات جنبه عمومی جرم آدم ربایی هم می‌تواند با گذشت شاکی به میزان یک تا سه درجه، کاهش یابد.

جرم آدم ربایی (5)

 

نحوه شکایت و رسیدگی به جرم آدم ربایی چیست ؟

پس از توضیح حکم جرم آدم ربایی و مجازاتی که بر مرتکبان این جرم تحمیل می‌شود، در این بخش از مقاله، به توضیح روش‌های شکایت از این جرم و فرایند رسیدگی به شکایت‌های مربوط به آدم ربایی می‌پردازیم.

شکایت از جرم آدم ربایی توسط فرد شاکی، با ثبت نام در سامانه ثنا و تهیه شکایت‌نامه مربوط به جرم آدم ربایی، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای ثبت و ارسال شکواییه، به دادسرا و دادگاه صالح، آغاز می‌شود.

پس از ثبت شکایت و ارسال آن به دادسرای محل وقوع جرم، پرونده‌ای تشکیل می‌شود و دادسرا با بررسی ادله و انجام تحقیقات ابتدایی، سعی در انجام اقدامات لازم دارد. این بررسی و تحقیقات به منظور تحديد ادله مورد نیاز برای تشخیص کیفری متهم صورت می‌گیرد.

اگر ادله برای انتساب عنوان مجرمانه به متهم کافی باشد، دادسرا می‌تواند قرار جلب به دادرسی صادر کند. در صورتی که ادله کافی نباشد، قرار منع تعقیب صادر خواهد شد. با صدور قرار منع تعقیب و قطعیت آن، پرونده بسته می‌شود.

در صورت صدور قرار جلب به دادرسی و پس از آن، صدور کیفرخواست از سوی دادستان، پرونده برای رسیدگی و صدور حکم، به دادگاه کیفری ارجاع داده خواهد شد.

 

علل تشدید مجازات آدم‌ربایی

تشدید مجازات آدم‌ربایی ممکن است به دلایل گوناگونی صورت گیرد. تعیین مجازات سخت‌تر برای جرایم مشخص مثل آدم‌ربایی می‌تواند به دلایل زیر باشد:

1. **حفظ امنیت عمومی:** جرم آدم‌ربایی یکی از جرایمی است که اثرات عمیقی بر امنیت و آرامش عمومی دارد. بنابراین، تشدید مجازات آن ممکن است جلوگیری از وقوع این جرم و حفظ امنیت جامعه را به هدف داشته باشد.

2. **حفظ حقوق فردی:** آدم‌ربایی، به شدت حقوق فردی را نقض می‌کند. تشدید مجازات می‌تواند این امر را برای جلوگیری از انجام این جرم و حفظ حقوق فردی تأکید کند.

3. **تأثیرات روانی و جسمی بر قربانی:** آدم‌ربایی ممکن است برای فرد قربانی تأثیرات زیادی داشته باشد، از جمله آسیب‌های جسمی و روانی. تشدید مجازات می‌تواند این امر را جلوگیری کند و به حمایت از قربانیان این جنایات بپردازد.

4. **رعایت عدالت:** اجتناب از این که جرایمی مهم مثل آدم‌ربایی به راحتی بی‌تأثیر بمانند. این تشدید مجازات می‌تواند برای افزایش اثربخشی و اعمال عدالت کمک کند.

5. **پیشگیری از تکرار جرم:** تشدید مجازات ممکن است به عنوان عاملی مؤثر در پیشگیری از انجام دوباره جرم آدم‌ربایی عمل کند، زیرا ترس از مجازات سنگین می‌تواند افراد را از ارتکاب این جرم منصرف کند.

6. **سن مجنی‌علیه کمتر از 15 سال تمام باشد:** اگر سن فردی که گروگان گرفته شده است زیر 15 سال باشد شدن مجازات را برای مجرم بیشتر خواهد کرد .

7.**ربودن با وسیله نقلیه:** اگر ربودن با وسیله نقلیه انجام شود که اطلاق وسیله نقلیه در این مورد، شامل وسایل نقلیه غیرموتوری مثل دوچرخه نیز خواهد شد .

8.** رساندن آسیب حیثیتی به مجنی‌علیه:**. این فرض در صورتی مطرح می‌شود که آسیب دیده مؤنث یا پسربچه زیبا باشد. در غیر این صورت، این موضوع باید از طرف مجنی‌علیه ثابت گردد.

 


سوالات متداول:

به صورت سوالات متداول در مقاله بخوانید:

1- جرم آدم ربایی چیست ؟

جرم آدم ربایی به معنای ناقض کردن حقوق افراد از طریق سرقت یا نهج و تهدید برای بازداشت یا ناپدید شدن آنان بدون رضایت افراد می‌باشد. در این صورت حکم جرم آدم ربایی صادر می‌شود که جزئیات بیشتر این مفهوم در مقاله توضیح داده شده است.

2- مجازات آدم ربایی چیست ؟

مجازات آدم ربایی به وابستگی از اینکه آیا آدم ربایی با استفاده از زور یا عنف صورت گرفته یا خیر، و همچنین سن مجنی علیه متغیر است. حبس به مدت 2 تا 5 سال یا حبس بیش از 5 تا 10 سال از مجازات‌های معمولی آن به شمار می‌رود که جزئیات این موضوع در مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

 

3- چگونه می‌توان از جرم آدم ربایی شکایت کرد؟

شکایت از جرم آدم ربایی از طریق ثبت شکواییه از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی صورت می‌گیرد که جزئیات این فرایند در مقاله آمده است.

زهرا زارعی بهترین وکیل خانواده در شیراز

زهرا زارعی هستم وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی با 6 سال سابقه در امر وکالت . تمام تلاشم این بوده که بتونم تمام مردم عزیزم رو با مسائل خرد و کلان حقوقی آگاه کنم تا بتونن خیلی هوشمند و آگاهانه با وقایع پیرامون خودشون مواجه بشن .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست عزیز از اینکه ما را با نظر زیبای خود یاری میکنید سپاسگزاریمx