رأی وحدت رویه جدید درباره تبعیت دادگاه مطبوعات از نظر هیأت منصفه[آپدیت 1402]

رأی وحدت رویه جدید درباره لزوم یا عدم لزوم تبعیت دادگاه مطبوعات از نظر هیأت منصفه

تبعیت دادگاه مطبوعات از نظر هیأت منصفه
رأی وحدت رویه جدید درباره لزوم یا عدم لزوم تبعیت دادگاه مطبوعات از نظر هیأت منصفه

میانگین زمان مطالعه این مقاله 1 دقیقه

با نظر اکثریت قضات دیوان عالی کشور، دادگاه هیچگونه الزامی بر متابعت از نظر هیأت منصفه در صدور رأی مجرمیت نخواهد داشت .

تبعیت دادگاه مطبوعات از نظر هیأت منصفه

به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری رئیس دیوان عالی کشور و قضات عالی رتبه، روز سه شنبه ۴ مهرماه 1402 برگزار شد.
در این جلسه گزارش پرونده وحدت رویه  در مورد لزوم متابعت دادگاه از نظر هیأت منصفه مقرر در قانون مطبوعات قرائت شد و اختلاف نظر بین شعب ۱۷ و ۲۶ دیوان عالی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
شعبه هفدهم دیوان عالی کشور در خصوص امکان یا عدم امکان صدور رأی مجرمیت از سوی دادگاه، با وجود اینکه اکثر اعضای هیأت منصفه متهم را بی گناه شناخته اند، با توجه به مفهوم مخالف تبصره ۲ ماده ۴۳ (الحاقی ۳۰ /۰۱/۱۳۷۹) قانون مطبوعات، صدور رأی مبنی بر مجرمیت از سوی دادگاه را در حالت مذکور ممکن ندانست و به همین علت دادنامه فرجام خواسته را نقض کرده ، اما شعبه بیست و ششم با ممکن دانستن صدور رأی مجرمیت، در حالت مذکور، دادنامه فرجام خواسته را ابرام کرده است.

هیأت عمومی پس از بحث و تبادل نظر و بیان استدلالات حقوقی رأی شعبه  ۲۶ دیوان عالی کشور را که بر این اساس صادر گردیده را با اکثریت آراء مورد تأیید قرار دادند و با نظر اکثریت قضات دیوان عالی کشور، دادگاه هیچگونه الزامی بر متابعت از نظر هیأت منصفه در صدور رأی مجرمیت ندارد.

گفتنی است از مجموع ۱۲۲ نفر از قضات حاضر در جلسه هیأت عمومی، ۶۲ نفر رأی شعبه بیست و ششم دیوان عالی کشور را منطبق با موازین شرعی و مقررات قانونی دانسته و ۵۹ نفر به رأی صادره در شعبه هفدهم را تایید نموده، همچنین یک نفر از قضات گزارش ارائه شده را قابل طرح ندانست.

شایان ذکراست متعاقبا رای صادره وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در روزنامه رسمی کشور منتشر خواهد شد و مطابق قانون پس از انتشار در روزنامه های رسمی کشور لازم الاتباع می‌باشد، مشروح مذاکرات هیات عمومی نیز در مجلد سالیانه منتشر می شود.

تبعیت دادگاه مطبوعات از نظر هیأت منصفه

ما به شما پیشنهاد میکنیم جهت دریافت بهترین مشاوره حقوقی با مشاوران خبره و وکلای حرفه ای حقوقی موسسه حقوقی نیک اندیشان آوای دادبان در ارتباط باشید .

زهرا زارعی بهترین وکیل خانواده در شیراز

زهرا زارعی هستم وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی با 6 سال سابقه در امر وکالت . تمام تلاشم این بوده که بتونم تمام مردم عزیزم رو با مسائل خرد و کلان حقوقی آگاه کنم تا بتونن خیلی هوشمند و آگاهانه با وقایع پیرامون خودشون مواجه بشن .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست عزیز از اینکه ما را با نظر زیبای خود یاری میکنید سپاسگزاریمx