خلع ید چیست

خلع ید چیست؟

“خلع ید”، فرایندی است که مالکان مالکیت خود را از فرد غیرقانونی بازیابی می‌کنند. این فرایند شامل انواع مختلفی از خلع ید از جمله غاصبانه، امانی، و مشاعی است. برای اقدامات قانونی، مالک باید اثبات مالکیت و اقدامات رسمی انجام دهد.

هزینه‌های دادرسی خلع ید به عنوان دعوای مالی محسوب می‌شود برای طرح دعوای خلع ید در دادگاه، شرایط ضروری عبارتند از: مالک رسمی مال مورد تصرف باید باشید. ارائه سند رسمی مالکیت از سوی خواهان الزامی است، که می‌تواند سند ثبتی یا دادنامه صادره از دادگاه باشد.

تصرف شخص دیگری بر مال خواهان باید به صورت غیرقانونی و غیرمجاز باشد . دعوا باید در دادگاه محل وقوع ملک اقامه شود. دادخواست علیه متصرف (غاصب) باید از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت گردد. اجرای حکم خلع ید نیازمند رای قطعی و اجراییه علیه محکوم علیه است.

شرایط طرح دعوای خلع ید

مالک رسمی مال مورد تصرف باشد و سند مالکیت ارائه دهد. تصرف شخص دیگری بر مال خواهان به صورت غیرقانونی و غیرمجاز باشد. دعوا باید در دادگاه محل وقوع ملک اقامه شود.

انواع خلع ید

خلع ید غاصبانه، امانی و مشاعی.

مستند قانونی: دعوای خلع ید مالکانه: مواد 308 به بعد قانون مدنی. دعوای خلع ید مشاعی: ماده 43 قانون اجرای احکام مدنی.

هزینه دادرسی

دعوای خلع ید جزو دعاوی مالی محسوب می‌شود. هزینه بر اساس قیمت منطقه‌ای ملک یا ارزش مال منقول تعیین می‌شود.

اجرای حکم خلد ید

پس از صدور حکم علیه متصرف، اجرای آن انجام می‌شوداسناد لازم برای خلع ید عبارتند از: تصویر سند مالکیت: نسخه‌ای از سند رسمی مالکیت ملک. سند ثبتی یا دادنامه صادره از دادگاه مبنی بر مالک بودن خواهان. ارائه سند رسمی مالکیت از سوی خواهان.مدارک مالکیت رسمی برای اثبات مالکیت مالک.

تفاوت خلع ید و تخلیه ید

خلع ید به معنای اقدام قانونی برای بازگرداندن اموال غیرمنقول از فردی که آنها را تصرف کرده است، در حالی که “تخلیه ید” به تخلیه مالک از ملک توسط مستأجر یا فردی که آن را تصرف کرده است، اشاره دارد. تفاوت اصلی بین “خلع ید” و “تخلیه ید” در منشا تصرفات متصرف استوار، در این است که “خلع ید” زمانی مطرح می‌شود که تصرف فردی در ملک دیگری بدون اذن مالک صورت گرفته باشد، در حالی که “تخلیه ید” در مواردی ارتباطی با قرارداد اجاره است و تصرف متصرف با اذن و بر اساس قرارداد انجام شده است.

تصرف عدوانی

تصرف عدوانی به معنای استفاده از مال یا اموالی که متعلق به شخص دیگری است بدون داشتن مجوز یا اجازه از مالک اصلی است. این نوع تصرف معمولاً با مجازات کیفری همراه است و در صورت تایید تصرف عدوانی توسط دادگاه، متخلف ممکن است محکوم به رفع تصرف، پرداخت خسارت، و حق الوکاله شود.

در صورت تکرار تصرف پس از رفع تصرف توسط دادگاه، متخلف ممکن است محکوم به حبس شود دادخواست خلع ید که ثبت آن، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می باشد، به موجب آن، مالک یک مال غیر منقول مانند خودرو، خانه و ملک … که مال او، به زور و غاصبانه، به تصرف دیگری درآمده، از دادگاه، تقاضای رسیدگی و متصرف را دارد و خواهان باید مدارک مالکیت خود بر مال غیرمنقول را به دادگاه ارائه دهد.

اگر موضوع خلع ید مال غیر منقول باشد در دادگاه حقوقی محل وقوع ملک و اگر موضوع خلع ید مال منقول مانند خودرو باشد در دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده تشکیل خواهد شد.

خلع ید چیست

 

گرفتن حق و حقوق در دادگاه از راه صحیح آن سطح دانش، ادبیات و مهارت بالایی را طلب میکند. وکلای ما در موسسه حقوقی ناد واقع در شهر شیراز با دانش تخصصی و به پشتوانه سالها تجربه، توانایی بالایی در دفاع از حق و حقوق شما خواهند داشت و به بهترین شکل در خصوص نحوه تنظیم دادخواست با شما همراه خواهند بود.

بهترین وکیل حقوقی در شهر شیراز

سرکار خانم زهرا زارعی، جناب آقای دکتر هادی روان و سرکار خانم افسانه برزگر، از حرفه‌ای ترین وکلای حقوقی در شیراز بوده که دارای سابقه بسیار درخشان در دعاوی حقوقی هستند. اگر هدف شما دریافت بهترین رای دادگاه برای پرونده حقوقی خود هستید پس وقت را از دست ندهید و با حرفه ای ترین وکلای حقوقی در شیراز ارتباط برقرار کنید.

با مراجعه به وبسایت موسسه ناد با بهترین وکلای حقوقی در شیراز در خصوص دعاوی مالی و همچنین موضوعات حقوقی دیگر مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید.

خلع ید چیست
مشاوره حقوقی رایگان
زهرا زارعی بهترین وکیل خانواده در شیراز

زهرا زارعی هستم وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی با 6 سال سابقه در امر وکالت . تمام تلاشم این بوده که بتونم تمام مردم عزیزم رو با مسائل خرد و کلان حقوقی آگاه کنم تا بتونن خیلی هوشمند و آگاهانه با وقایع پیرامون خودشون مواجه بشن .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ضمن تبریک پیشاپیش بمناسبت میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع) به اطلاع میرسانیم موسسه حقوقی ناد از تاریخ ۲۹ اردیبهشت به مدت سه روز، خدمات حقوقی خود را با تخفیف 10 درصد به مشتریان گرامی ارائه میدهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو خدمات حقوقی با تخفیف، با ما تماس بگیرید. 09176106273
+
0
دوست عزیز از اینکه ما را با نظر زیبای خود یاری میکنید سپاسگزاریمx