صدور 2 رأی وحدت رویه در خصوص شهادت کذب در دادسرا [آپدیت 1402]

صدور 2 رأی وحدت رویه در خصوص شهادت کذب در دادسرا و بررسی مالی یا غیرمالی بودن دعوای ابطال رأی داور

رأی وحدت رویه در خصوص شهادت کذب
صدور دو رأی وحدت رویه در خصوص شهادت کذب در دادسرا و بررسی مالی یا غیرمالی بودن دعوای ابطال رأی داور

میانگین زمان مطالعه این مقاله 3 دقیقه

طبق رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور شهادت کذب(شهادت دروغ) در مرحله تحقیقات مقدماتی نزد دادسرا منطبق با ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی جرم دانسته شد.

رأی وحدت رویه در خصوص شهادت کذب

جلسه هیأت عمومی با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عالی کشور و قضات عالی رتبه روز سه شنبه ۲۸ شهریور ماه1402 برگزار شد.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام والمسلمین منتظری ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه ربیع الاول گفت: ماه ربیع الاول ویژگی‌های خاصی دارد که در تاریخ اسلام همچون خورشیدی درخشان است.

وی ادامه داد: ماه ربیع الاول ماه پرخیر و برکت و بهار واقعی بشریت است که هجرت رسول اکرم (ص) طلوع خورشید نبوت حضرت محمد (ص) و فرزند گرانقدرش امام جعفر صادق (ع) و آغاز ولایت و امامت خاتم الاوصیا حضرت بقیه الله الاعظم از جمله ویژگی‌های این ماه است.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان حدیثی از امام حسن عسگری (ع) تصریح کرد: امام حسن عسگری (ع) می‌فرمایند: هر کسی به حقوق هم نوعان خودش آشنا باشد و آن را رعایت کند و مشکلات مردم را برطرف کند در پیشگاه خداوند متعال دارای عظمت و جایگاه خاصی و والایی است، امیدواریم همه ما نسبت به حق و حقوق مردم و رعایت آن شناخت کافی داشته باشیم.

ما به شما پیشنهاد میکنیم حتما مقاله

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در این جلسه همچنین با اشاره به برنامه‌محوری در امور و لزوم بازنگری و اصلاح در سند تحول قضایی در ارائه پیشنهاداتی از سوی قضات دیوان عالی در این زمینه تأکید کرد.

در ادامه جلسه ای که برگزار شد گزارش پرونده وحدت رویه در خصوص انطباق شهادت کذب در مرحله تحقیقات مقدماتی نزد دادسرا با موضوع با ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) قرائت شد.

رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در خصوص انطباق شهادت کذب در دادسرا مطابق با ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی: شهادت کذب در مرحله تحقیقات مقدماتی نزد دادسرا جرم محسوب می شود.

در این پرونده شعبه 13 دادگاه تجدیدنظر استان البرز شهادت کذب نزد دادسرا را مشمول ماده قانونی ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی دانست و حکم محکومیت صادره برای متهم در دادگاه نخستین تأیید کرده است و آن را جرم دانسته است، در حالی که شعبه 39 دادگاه تجدیدنظر استان تهران شهادت کذب نزد دادسرا را مشمول ماده قانونی مرقوم ندانست و حکم برائت صادره برای متهم را در مرحله دادرسی نخستین تأیید کرده است.

قضات هیأت عمومی دیوان عالی کشور پس از بحث و بررسی و تبادل نظر در خصوص این موضوع رأی شعبه 13دادگاه تجدیدنظر استان البرز که بر اساس آن شهادت کذب نزد دادسرا مشمول ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی است را صائب تشخیص دادند و از مجموع ۱۱۶ قضات حاضر در جلسه ۸۳ نفر رأی شعبه 13دادگاه تجدیدنظر استان البرز را منطبق با موازین قانونی دانست.

در ادامه گزارش پرونده وحدت رویه در خصوص مالی یا غیرمالی بودن دعوای ابطال رأی داور در مواردی که موضوع آن امری مالی است قرائت شد.

رأی وحدت رویه دیوان عالی در خصوص مالی یا غیر مالی بودن دعوای ابطال رأی داور در مواردی که موضوع آن امری مالی است: دعوای ابطال رأی داور، غیرمالی است.

در این پرونده شعبه 12 دادگاه تجدیدنظر استان تهران، دعوای ابطال رأی داور را مالی دانست اما شعبه 18 دادگاه تجدیدنظر استان تهران آن را غیرمالی دانست.

قضات هیأت عمومی دیوان عالی کشور پس از بحث و بررسی در خصوص این موضوع رأی شعبه 18 دادگاه تجدیدنظر استان تهران را صائب دانستند و از مجموع ۱۰۹ نفر از قضات در جلسه ۸۸ نفر رأی این شعبه را منطبق با موازین قانونی دانستند.

گفتنی است، متعاقبا رای صادره وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در روزنامه های رسمی کشور منتشر خواهد شد و مطابق قانون پس از انتشار در روزنامه های رسمی کشور لازم الاتباع است و مشروح مذاکرات هیات عمومی دیوان عالی کشور نیز در مجلد سالیانه منتشر خواهد شد.

رأی وحدت رویه در خصوص شهادت کذب
 
ما به شما پیشنهاد میکنیم جهت دریافت بهترین مشاوره حقوقی با مشاوران خبره و وکلای حرفه ای حقوقی موسسه حقوقی نیک اندیشان آوای دادبان در ارتباط باشید .
زهرا زارعی بهترین وکیل خانواده در شیراز

زهرا زارعی هستم وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی با 6 سال سابقه در امر وکالت . تمام تلاشم این بوده که بتونم تمام مردم عزیزم رو با مسائل خرد و کلان حقوقی آگاه کنم تا بتونن خیلی هوشمند و آگاهانه با وقایع پیرامون خودشون مواجه بشن .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست عزیز از اینکه ما را با نظر زیبای خود یاری میکنید سپاسگزاریمx