طلاق توافقی

طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق هاست که در آن زن و مرد برای جدایی با یکدیگر به توافق رسیده و بر مسائلی مانند مهریه، نفقه، اجرت‌المثل، حضانت فرزندان و … با یکدیگر به توافق رسیده اند.

یکی از مهم ترین موارد که در شرایط طلاق توافقی باید بدانید این است که هر توافقی که آقا و خانم در مورد زندگی مشترک داشته باشند، قابل انجام است. به طور مثال مهریه کامل بخشیده شود و یا کاملا پرداخت شود و یا بخشی از آن پرداخت شود.

در مورد حضانت فرزند و جهیزیه هم هر توافقی قابل قبول دادگاه خانواده است. در طلاق توافقی، سازش و توافقی که میان زوجین انجام می گیرد، ممکن است در دفتر اسناد رسمی و به موجب یک سند رسمی یا با تنظیم یک سند عادی میان خود زوجین و تایید بعدی آن در جلسه رسیدگی یا اینکه ممکن است زوجین در جلسه دادگاه رسیدگی به طلاق توافقی، توافق نموده و توافقات آن ها در صورت جلسه دادگاه قید گردد.

مراحل طلاق توافقی

1-مراجعه به مراکز مشاوره خانواده بهزیستی زوجین، برای اخذ نوبت مشاوره ابتدا باید در سامانه تصمیم طلاق ثبت نام کرده و سپس روز ، ساعت و مرکز مشاوره را در این سامانه انتخاب کنند .

2-ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی پس از انجام مراحل مشاوره و صدور گواهی عدم انصراف از طلاق توسط یکی از این مراکز، زوجین یا وکیل آن ها باید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی نمایند. پس از ثبت ,دادخواست از طریق دفتر خدمات قضایی برای دادگاه مربوطه ارسال که توسط واحد ارجاع آن مجتمع قضایی به یکی از شعب ارسال می گردد

3-حضور در جلسه رسیدگی و صدور رای طلاق توافقی با وصول پرونده به شعبه، شعبه مربوطه اقدام به تعیین وقت جلسه رسیدگی طلاق توافقی کرده و این وقت به طرفین ابلاغ می گردد. در جلسه رسیدگی طلاق ،قاضی با در نظر گرفتن توافقات طرفین، اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش یا همان رای طلاق توافقی می کند.

4-حضور در دفترخانه طلاق و اجرای صیغه طلاق پس از صدور رای طلاق توافقی که گواهی عدم امکان سازش نامیده می شود، زوجین باید این گواهی را تا سه ماه از تاریخ صدور، به دفاتر ثبت طلاق برده و اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را تقاضا کنند .

در این نوع از طلاق ، طرفین بایستی حتما در دفترخانه حاضر باشند تا طلاق ثبت شود . یعنی عدم حضور یکی از طرفین در دفترخانه برای ثبت طلاق توافقی ، مانع از انجام طلاق توافقی خواهد شد مدت زمان طلاق توافقی در مورد مدت زمان طلاق توافقی، واقعیت این است که زمان مورد نیاز فرآیند طلاق توافقی می‌تواند متنوع باشد و بسته به شرایط و مکان و شعب دادگاه ها و عوامل مختلف متغیر میباشد.

که در خوش‌بینانه‌ ترین حالت بین ۶ تا ۹ ماه زمان میبرد که زوجین بتوانند گواهی عدم امکان سازش را دریافت کنند و در ظرف مدتی حدود سه ماه به دفاتر طلاق بروند تا صیغه طلاق را جاری کنند. اما، این زمان بسته به شرایط مختلف متفاوت باشد.

همچنین، اگر طرفین از یک وکیل در طلاق توافقی استفاده کنند، زمان و شرایط طلاق ممکن است متفاوت باشد و بسته به تجربه و مهارت وکیل متخصص طلاق، این فرآیند سریع‌تر یا کندتر انجام شود.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

مدارکی مورد نیاز طلاق توافقی: ۱.کارت ملی آقا و خانم ۲.شناسنامه آقا و خانم ۳.اصل سند ازدواج ۴. گواهی عدم بارداری یا گواهی بکارت ۵.گواهی عدم امکان سازش

نکته: توجه داشته باشید هیچ زن و شوهری بدون رای دادگاه نمی توانند به طور مستقیم به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند و هیچ دفتر خانه ای هم نمی تواند طلاق را بدون رای دادگاه ثبت کند.

در فرض اگر دفترخانه ای بدون رای دادگاه اقدام به ثبت طلاق کند پروانه شغلی او باطل میشود حتی اگر زوجین خارج کشور یاطلاق خارجی گرفته باشند. بنابراین طلاق توافقی بدون رای دادگاه امکان پذیر نیست.

طلاق توافقی
طلاق توافقی

حرفه ای ترین وکلای شیراز در دعاوی خانواده

برای دیدن نکته های حقوقی جالب توجه و سایر مقالات حقوقی و همچنین دریافت مشاوره حقوقی رایگان به صفحات دیگر وبسایت موسسه حقوقی ناد بهترین موسسه حقوقی شیراز سر بزنید.

حرفه ای ترین وکلای شیراز در تیم حقوقی ناد آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره حقوقی رایگان و سودمند به شما عزیزان هستند.

طلاق توافقی
مشاوره حقوقی رایگان
زهرا زارعی بهترین وکیل خانواده در شیراز

زهرا زارعی هستم وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی با 6 سال سابقه در امر وکالت . تمام تلاشم این بوده که بتونم تمام مردم عزیزم رو با مسائل خرد و کلان حقوقی آگاه کنم تا بتونن خیلی هوشمند و آگاهانه با وقایع پیرامون خودشون مواجه بشن .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست عزیز از اینکه ما را با نظر زیبای خود یاری میکنید سپاسگزاریمx