قوانین چک

قوانین چک

چک چیست؟

چک یک سند تجاری است که بر اساس آن صادرکننده از بانک محل خود درخواست می‌کند مبلغی را به دارنده چک پرداخت کند

قوانین چک در ایران

قوانین چک در ایران به شرح زیر است: چک‌ها تنها در تاریخی که در آنها مندرج است یا تاریخی پس از آن، قابل وصول هستند و صادرکننده باید در تاریخ مندرج در چک، معادل مبلغ آن را در حساب بانکی خود داشته باشد.

انواع چک

 شامل چک عادی، تأیید شده، تضمینی و مسافرتی است. چک تأیید شده و تضمینی پرداخت وجه آنها توسط بانک تضمین می‌شود. طبق قانون جدید چک مصوب 1400، ثبت اطلاعات کامل چک‌های صادره در سامانه صیاد الزامی است.
افراد دارای چک برگشتی تا رفع این موضوع قادر به صدور چک جدید نیستند. صدور چک به نام حامل ممنوع است و باید به نفع ذینفع مشخص صادر شود.
برای انتقال چک نیازی به پشت‌نویسی نیست و تنها ثبت در سامانه صیاد کافی است. چک‌های قدیمی تا پایان دسته‌چک قابل استفاده هستند، اما چک‌های جدید تحت پوشش قوانین جدید قرار می‌گیرند
قوانین چک

قوانین صدور چک در ایران

قوانین صدور چک در ایران به شرح زیر است:
چک‌ها تنها در تاریخی که در آنها مندرج است یا تاریخی پس از آن، قابل وصول هستند و صادرکننده باید در تاریخ مندرج در چک، معادل مبلغ آن را در حساب بانکی خود داشته باشد.
ثبت اطلاعات کامل چک‌های صادره در سامانه صیاد الزامی است. افراد دارای چک برگشتی تا رفع این موضوع قادر به صدور چک جدید نیستند. صدور چک به نام حامل ممنوع است و باید به نفع ذینفع مشخص صادر شود. برای انتقال چک نیازی به پشت‌نویسی نیست و تنها ثبت در سامانه صیاد کافی است.
چک‌های قدیمی تا پایان دسته‌چک قابل استفاده هستند، اما چک‌های جدید تحت پوشش قوانین جدید قرار می‌گیرند. انواع چک شامل چک عادی، تأیید شده، تضمینی و مسافرتی است. چک تأیید شده و تضمینی پرداخت وجه آنها توسط بانک تضمین می‌شود
هر فردی که درخواست صدور چک می‌دهد، باید بدون سوء سابقه در سیستم بانکی باشد و نتایج گزارش اعتباری حساب او در سامانه صیاد تأیید شده باشد

تصدیق چک

بانک برای تصدیق چک صادره باید موارد زیر را انجام دهد: بررسی وجود موجودی کافی در حساب صادرکننده چک در تاریخ مندرج بر روی چک.
ثبت اطلاعات کامل چک صادره در سامانه صیاد. این سامانه اطلاعات چک‌های صادره را ثبت و نگهداری می‌کند.
در صورت درخواست صاحب حساب، صدور چک تأیید شده یا تضمینی. در این نوع چک‌ها بانک پرداخت وجه را تضمین می‌کند حتی اگر در حساب صادرکننده موجودی کافی نباشد. در صورت درخواست صاحب حساب، صدور چک بین بانکی (رمزدار). این چک توسط بانک صادر و برای بانک‌های دیگر صادر می‌شود.
امکان وصول آن به صورت نقد وجود ندارد و مبلغ به حساب بانکی شخص مورد نظر در بانک‌های دیگر منتقل می‌شود. بنابراین بانک با بررسی موجودی حساب، ثبت اطلاعات در سامانه صیاد و صدور انواع چک‌های تأیید شده و بین بانکی، چک صادره را تصدیق و تضمین می‌کند.

وصول نشدن چک

قوانین مربوط به وصول نشدن چک به شرح زیر است: اگر چک در بانک محال علیه (بانک صادرکننده چک) به دلیل کسری موجودی وصول نشود، بانک گواهی عدم پرداخت صادر می‌کند. بانک ابتدا سایر حساب‌های صادرکننده چک در همان بانک را بررسی می‌کند و در صورت وجود موجودی کافی، مبلغ چک را از آنها برداشت و به دارنده چک پرداخت می‌کند.
اگر موجودی کافی در حساب‌های صادرکننده نباشد، بانک گواهی عدم پرداخت به مقدار کسری چک صادر می‌کند.
پس از دریافت گواهی عدم پرداخت، محدودیت‌هایی برای استفاده صادرکننده از خدمات بانکی ایجاد می‌شود.
بر اساس قانون جدید چک، اگر صادرکننده در مدت 24 ساعت کسری چک را تأمین نکند، حساب‌های وی در تمام بانک‌ها به اندازه مبلغ چک مسدود می‌شود
. صادرکننده چک برگشتی تا رفع موضوع قادر به صدور چک جدید نیست و باید کسری چک را تأمین کند. بنابراین در صورت برگشت خوردن چک، بانک گواهی عدم پرداخت صادر کرده و محدودیت‌های قانونی برای صادرکننده ایجاد می‌شود تا مبلغ چک را پرداخت کند.

گرفتن حق و حقوق در دادگاه از راه صحیح آن سطح دانش، ادبیات و مهارت بالایی را طلب میکند. وکلای ما در موسسه حقوقی ناد واقع در شهر شیراز با دانش تخصصی و به پشتوانه سالها تجربه، توانایی بالایی در دفاع از حق و حقوق شما خواهند داشت و به بهترین شکل در خصوص نحوه تنظیم دادخواست با شما همراه خواهند بود.

بهترین وکیل حقوقی در شهر شیراز

سرکار خانم زهرا زارعی، جناب آقای دکتر هادی روان و سرکار خانم افسانه برزگر، از حرفه‌ای ترین وکلای حقوقی در شیراز بوده که دارای سابقه بسیار درخشان در دعاوی حقوقی هستند. اگر هدف شما دریافت بهترین رای دادگاه برای پرونده حقوقی خود هستید پس وقت را از دست ندهید و با حرفه ای ترین وکلای حقوقی در شیراز ارتباط برقرار کنید.

با مراجعه به وبسایت موسسه ناد با بهترین وکلای حقوقی در شیراز در خصوص روش دقیق تنظیم قرارداد های مختلف  و دعاوی چک و همچنین موضوعات حقوقی دیگر مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید.

قوانین چک
مشاوره حقوقی رایگان
زهرا زارعی بهترین وکیل خانواده در شیراز

زهرا زارعی هستم وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی با 6 سال سابقه در امر وکالت . تمام تلاشم این بوده که بتونم تمام مردم عزیزم رو با مسائل خرد و کلان حقوقی آگاه کنم تا بتونن خیلی هوشمند و آگاهانه با وقایع پیرامون خودشون مواجه بشن .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ضمن تبریک پیشاپیش بمناسبت میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع) به اطلاع میرسانیم موسسه حقوقی ناد از تاریخ ۲۹ اردیبهشت به مدت سه روز، خدمات حقوقی خود را با تخفیف 10 درصد به مشتریان گرامی ارائه میدهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو خدمات حقوقی با تخفیف، با ما تماس بگیرید. 09176106273
+
0
دوست عزیز از اینکه ما را با نظر زیبای خود یاری میکنید سپاسگزاریمx