مجازات حمل اسپری فلفل

مجازات حمل اسپری فلفل

مجازات حمل اسپری فلفل به موجب مقررات موضوعه ایران، حمل سلاح از هر قبیل که باشد برای اشخاص ممنوع است. بنابراین، هیچ شخصی نمی تواند از اسپری فلفل و یا شوکر و … برای دفاع از خود استفاده کند.

چنانچه شغل شما و یا کارتان به گونه ای باشد که نیاز به حمل اسپری فلفل و یا سایر وسایل دفاع شخصی داشته باشید می توانید با توجه به نوع شغلتان و با مراجعه به پلیس پیشگیری درخواستی مینی بر استفاده از این وسایل را ارائه کنید.

بعد از درخواست شما کمیسیونی در پلیس پیشگیری تشکیل شده و اعضای کمیسیون تشخیص می دهند که آیا این فرد توان و اجازه استفاده از این وسایل و امکانات را دارد؟ چنانچه فرد توانایی استفاده از این وسایل را داشته باشد و این توانایی توسط کمیسیون احراز شود، باید مراحل دیگری را طی نماید.

اما تمامی مراحل توسط نیروی انتظامی پیگیری می شود. بنابراین، نیازی به مراجعه به دادگاه و طرح دادخواست یا شکایت نیست. در مورد استفاده از اسپری فلفل و شوکر ماده 11 قانون قاچاق اسلحه و مهمات: “هر کس مرتکب قاچاق اقلام یا مواد تحت کنترل شود یا به ساخت و مونتاژ هر یک از آنها اقدام کند به مجازات تعزیری محکوم می‌شود”.

ماده 12 قانون قاچاق اسلحه و مهمات: “هر کس به طور غیرمجاز اقلام یا مواد تحت کنترل را خریداری، نگهداری یا حمل نماید و یا به توزیع یا فروش آنها اقدام کند و یا هر گونه معامله دیگری با آنها انجام دهد به مجازات تعزیری محکوم می‌شود”.

همانطور که در مواد صدرالاشاره ذکر شد، قاچاق اسپری فلفل و شوکر و … جرم بوده و قابل مجازات است. همچنین نگهداری و حمل این سلاح هم جرم است. مرجع رسیدگی به این جرم نیز دادگاه کیفری دو می باشد.

گاهی ممکن است جواز استفاده از اسپری فلفل و یا شوکر تنها برای یک محل به فرد اعطا شود. در این صورت فرد تنها در همان محل می تواند از اسپری فلفل و یا شوکر و یا هر سلاح دیگری که مجوز آن را دارد استفاده کند نه غیر از آن.

فرض کنید به نگهبان یک صرافی بزرگ در مرکز تهران مجوز استفاده و حمل اسپری فلفل داده شده است. اما به موجب مجوز اعطایی نگهبان تنها در محل نگهبانی خود می تواند از اسپری فلفل استفاده کند (آن هم در فرضی که نیاز به دفاع شخصی باشد). حال اگر نگهبان در خانه خود و یا در هر جای دیگر به جز در پست شغلی نگهبانی از این سلاح استفاده کند، این عمل جرم بوده و قابل مجازات است.

مجازات حمل اسپری فلفل
مجازات حمل اسپری فلفل

 

حرفه ای ترین وکیل شیراز در دعاوی کیفری

برای دیدن نکته های حقوقی جالب توجه و سایر مقالات حقوقی و همچنین دریافت مشاوره حقوقی رایگان به صفحات دیگر وبسایت موسسه حقوقی ناد بهترین موسسه حقوقی شیراز سر بزنید.

حرفه ای ترین وکیل شیراز در تیم حقوقی ناد آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره حقوقی رایگان و سودمند به شما عزیزان هستند. مشاوره با وکیل کیفری در شیراز

 

مجازات حمل اسپری فلفل
مشاوره حقوقی رایگان
زهرا زارعی بهترین وکیل خانواده در شیراز

زهرا زارعی هستم وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی با 6 سال سابقه در امر وکالت . تمام تلاشم این بوده که بتونم تمام مردم عزیزم رو با مسائل خرد و کلان حقوقی آگاه کنم تا بتونن خیلی هوشمند و آگاهانه با وقایع پیرامون خودشون مواجه بشن .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست عزیز از اینکه ما را با نظر زیبای خود یاری میکنید سپاسگزاریمx