مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری موضوعی است که در این مقاله بصورت جامع به آن خواهیم پرداخت ولی قبل از هر چیزی شما را با معنی و مفهوم سرقت و سرقت تعزیری آشنا خواهیم کرد .

در ادامه به انواع سرقت تعزیری و مجازات های در نظر گرفته برای آن خواهیم پرداخت .

“سرقت تعزیری، نوعی از سرقت است که شرایط مورد نیاز برای تحمیل حد سرقت را ندارد. مجازات سرقت تعزیری ساده شامل حبس از سه ماه و یک روز تا دو سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق است.

مجازات سرقت تعزیری در راه‌ها و خیابان‌ها شامل حبس از سه تا پانزده سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق است.

در مورد سرقت تعزیری انجام شده توسط دو یا چند نفر در شب و همراه با اسلحه، مجازات اعمال شده شامل حبس از پنج تا پانزده سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق می‌باشد.”

سرقت به دو دسته‌ی سرقت حدی و تعزیری تقسیم می‌شود. در فقه، سرقت حدی به‌این صورت تعریف می‌شود: “ربودن مخفیانه معادل 4.5 نخود طلای مسکوک متعلق به غیر با هتک حرز، توسط شخص بالغ و عاقل و مختار، در غیر سال قحطی که مرتکب، پدر مالباخته نباشد.”

مجازات برای این نوع سرقت، قطع چهار انگشت دست راست می‌باشد.


پیشنهاد ما به شما : مطالعه مقاله آدم ربایی


هرگونه سرقت که تمامی شرایط یادشده را به طور همزمان نداشته باشد، تعزیری محسوب می‌شود و مجازات آن، در قانون تعزیرات مشخص شده است.

به علت وجود انواع مختلف سرقت تعزیری و جزئیات مجازات آن در قانون، احساس می‌شود نیاز به بررسی و توضیحات بیشتر در این زمینه وجود دارد.

در این مطلب، قصد داریم به سوالاتی مانند اینکه سرقت تعزیری چیست و مجازات‌های سرقت تعزیری از جمله ساده، در راه‌ها و خیابان‌ها، و همچنین سرقت تعزیری دو یا چند نفر در شب و همراه با اسلحه و جیب بری را مورد بررسی قرار دهیم.

این مطلب جهت کسانی که تمایل دارند در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنند، تهیه شده است. در ادامه، با ما همراه باشید.

مجازات سرقت تعزیری (1)

سرقت تعزیری یعنی چی؟

قانون مجازات اسلامی سرقت را به عنوان “ربودن مال متعلق به غیر” تعریف می‌کند. این قانون دو دسته سرقت را شامل سرقت حدی و تعزیری می‌کند.

موضوعی که در این بخش مطرح می‌شود، تفاوت‌های بین این دو نوع سرقت است و ما قصد داریم این تفاوت‌ها را بررسی کنیم.

مطابق ماده 14 قانون مجازات اسلامی، این قانون چهار نوع مجازات را شامل می‌شود که عبارتند از: حد، قصاص، دیه و تعزیر.

در ماده 15 این قانون، حد را به این صورت توضیح داده است: “حد، مجازاتی است که شرایط و نوع اجرای آن در اسلام مشخص شده است.”

همچنین، ماده 18 این قانون به تعریف تعزیر پرداخته است که به این صورت است: “تعزیر مجازاتی است که شامل حد، قصاص یا دیه نیست و به ‌موجب قانون در موارد ارتکاب محرمات شرعی یا نقض مقررات حکومتی تعیین و اعمال می‌شود.

نوع، مقدار، کیفیت اجرا و مقررات مربوط به تخفیف، تعلیق، سقوط و سایر احکام تعزیر به ‌موجب قانون تعیین می‌شود.”

به این ترتیب، می‌توان گفت که سرقت حدی، به سرقتی اطلاق می‌شود که شرایط و نوع مجازات آن در اسلام مشخص شده است. در حالی که سرقت تعزیری، یک سرقت است که شرایط سرقت حدی را ندارد.

ماده 268 از قانون مجازات اسلامی تمامی شرایط لازم برای محقق شدن حد سرقت را تعریف می‌کند:

1. شی مسروق باید مالیت داشته باشد.

2. مال مسروق باید در حرز یا مکانی محفوظ و مناسب قرار گرفته باشد تا از دستبرد محافظت شود.

3. سارق باید به طور مخفیانه مال را از حرز خارج کرده باشد پس از هتک حرز.

4. سارق نمی‌تواند پدر یا جد پدری صاحب مال باشد.

5. ارزش مال مسروق باید در زمان سرقت معادل چهار و نیم نخود طلای مسکوک باشد.

6. مال مسروق نباید از اموال دولتی، عمومی، وقف عام یا خاصی باشد که در جهت اهداف عام است.

7. سرقت نباید در زمان قحطی صورت گرفته باشد.

8. صاحب مال باید از سارق نزد مرجع قضایی شکایت نماید.

9. صاحب مال نباید قبل از ثابت شدن سرقت از سارق گذشت کند.

10. مال مسروق قبل از اثبات سرقت به دلایلی مانند ارث و تحت ید مالک در دست سارق نباید باشد.

11. مال مسروق نباید از اموالی که قبلاً سرقت یا غصب شده است، باشد.

مجازات سرقت تعزیری (4)

اگر سرقت تمامی این شرایط را نداشته باشد، مورد محقق حد سرقت قرار نمی‌گیرد و به جای آن به عنوان سرقت تعزیری شناخته می‌شود.

در صورت عدم محقق شدن حد سرقت، شرایط و میزان مجازات سرقت تعزیری نیز در قسمت تعزیرات قانون مجازات اسلامی تعیین شده است.


ارتباط با بهترین وکیل کیفری شیراز 


مجازات سرقت تعزیری ساده

مجازات سرقت تعزیری انواع مختلفی داشت که یکی از این مجازات ها مربوط به سرقت تعزیری ساده می باشد .در قسمت قبل، تفاوت بین سرقت حدی و تعزیری را توضیح دادیم.

سپس به بررسی شرایط لازم برای سرقت حدی پرداختیم و مفهوم سرقت تعزیری را تبیین کردیم. از آنجا که انواع مختلفی از سرقت تعزیری و مجازات‌های متفاوتی وجود دارد، در این بخش به بررسی مجازات سرقت تعزیری ساده خواهیم پرداخت.

در این مقاله، توسط یک وکیل ماهر در زمینه سرقت، به بررسی جرم سرقت و دزدی در قانون مجازات اسلامی پرداخته می‌شود.

این جرم، هر چند که در انواع مختلف و به شکل گسترده‌ای در جامعه رخ می‌دهد، اما به دلیل پنهانی بودن جرم و عدم شناسایی هویت مرتکب، اثبات آن اغلب کار دشواری است.

در این بخش، وکیل متخصص به نحوه اثبات و دفاع در پرونده‌های مرتبط با جرم سرقت توسط وکیل ماهر و مجرب می‌پردازد.

طبق ماده 164 قانون مجازات اسلامی، سرقتی که شرایط موجود در سایر مواد قانونی مربوط به سرقت را ندارد، به عنوان سرقت تعزیری ساده شناخته می‌شود.

مجازات سرقت تعزیری ساده، شامل حبس از سه ماه و یک روز تا دو سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق است. در ادامه، شرایط مشخص شده در این ماده قانونی را می‌توانید مشاهده نمایید.

شرایط مرتبط با سرقت تعزیری از اماکن خاص را می‌توان به شکل زیر بازنویسی کرد:

1. سرقت از اماکن نظامی یا امنیتی.

2. سرقت از اماکن عمومی، تاریخی یا فرهنگی.

3. انجام سرقت در شب.

4. حضور دو یا بیشتر سارق.

5. داشتن سلاح ظاهری یا مخفی.

6. آزار یا تهدید دیگران هنگام سرقت.

7. استفاده از تکنیک‌هایی مانند هتک حرز، دیواره‌های بالا رفتن، کلید ساختگی، لباس‌های مستخدم دولتی یا از محل سکونت سرقت کردن.

8. سرقت از محیط‌های معمول فعالیت.

9. انجام سرقت در مناطق سیل، زلزله، جنگ یا آتش‌سوزی.

10. در صورت عدم وجود این شرایط، سرقت به عنوان سرقت ساده در نظر گرفته می‌شود و مجازات آن شامل حبس از سه ماه و یک روز تا دو سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق است.

11. در صورت تکرار سرقت حدی، مجازات برای مرتکبین شامل قطع چهار انگشت دست راست، قطع پای چپ یا حبس ابد می‌شود.

مجازات کیف قاپی

مجازات سرقت در راه ها و خیابان ها

در قسمت قبلی، به توضیحاتی درباره مجازات سرقت تعزیری ساده پرداخته و نوع مجازات آن اشاره کردیم. در این بخش، می‌خواهیم به بررسی شیوه سرقت در راه‌ها و خیابان‌ها و نوع مجازات کیفری آن بپردازیم.

سرقت اینترنتی به‌معنای دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شخصی افراد از طریق مختل کردن سامانه‌های اینترنتی است. این اقدام می‌تواند به دزدیدن اطلاعات کارت بانکی یا اطلاعات حساس دیگر افراد منجر شود.

مجازات سرقت تعزیری اینترنتی ممکن است شامل حبس، جریمه نقدی یا هر دو باشد. برای پیگیری جرم سرقت اینترنتی، افراد باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند و شکایت خود را ثبت کنند.

ماده 156 قانون مجازات اسلامی به دزدی و راهزنی در راه‌ها و خیابان‌ها پرداخته است. اگر شخصی دزدی در این محیط‌ها انجام دهد و مورد محاربه قرار نگیرد، ممکن است مجازات او شامل حبس از سه تا پانزده سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق باشد.

محاربه به معنای ایجاد ناامنی با استفاده از سلاح، بدون قصد شخصی و غیرعمومی است.

مجازات سرقت دو یا چند نفر در شب همراه با اسلحه

یکی از خطرناک ترین سرقت های تعزیزی سرقت بصورت مسلحانه می باشد . در این گونه سرقت ها غیر از اینکه به شخص آسیب مالی زده می شود احتمال خیلیی زیادی وجود دارد که آسیب های جسمی و جانی نیز به شخص وارد شود .

در قسمت قبل، به سرقت تعزیری ساده، یکی از اقسام سرقت تعزیری، اشاره شد. سرقت تعزیری ساده، سرقتی است که خلاف شرایط مانند حمل اسلحه یا انجام در شب انجام نشده باشد.

سوالی که مطرح می‌شود، آن است که اگر سرقت در شب و با حاملی اسلحه صورت گیرد، چه مجازاتی فراهم می‌آید. در این بخش، جزئیات مجازات سرقت تعزیری با این ویژگی‌ها را بررسی خواهیم کرد.

طبق ماده 155 قانون تعزیرات، سرقت اشخاص مسلح، اگر همراه با آزار افراد باشد یا سارق مسلح باشد، مجازات سرقت تعزیری، حبس از سه ماه تا ده سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق خواهد بود.

اگر به شخصی جرح یا صدمه وارد شود، علاوه بر مجازات مرتبط با سرقت، حداکثر مجازات ده سال حبس و هفتاد و چهار ضربه شلاق به اضافه مجازات جرح نیز اعمال می‌شود.

همچنین، ماده 157 قانون تعزیرات ذکر می‌کند که اگر سرقت در شب انجام شده و سارقین دو نفر یا بیشتر باشند و حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشند، و اگر محاربه بر سارق اثبات نشود، مجازات قانونی شامل حبس از پنج تا پانزده سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق می‌شود.

مجازات سرقت از مناطق حادثه دیده

در جزء قبل، از ویژگی سرقت تعزیری ساده یکی از انواع سرقت تعزیری یاد کردیم، که شامل این موضوع است که سرقت در مناطق آسیب‌دیده مانند سیل، زلزله، مناطق جنگی یا آتش‌سوزی رخ نمی‌دهد.

اکنون می‌پرسیدند که اگر سرقت در یکی از این مناطق رخ دهد، چه مجازاتی اعمال می‌شود.مجازات سرقت تعزیری از مناطق حادثه دیده بصورت ذیل می باشد .

ماده 214 قانون مجازات اسلامی، برای بازگرداندن مال سرقت شده، تعییناتی دارد و ملزم می‌کند که مجرم مالی که در پی ارتکاب جرم به دست آورده است را بازگرداند. اگر مالی که دزدیده شده موجود نباشد، باید معادل آن را به صاحب مال برگرداند.

اگر همچنان مالی موجود نشود، باید قیمت آن را جبران کند و همچنین باید خسارات ناشی از اقدامات خود را جبران کند.

همچنین، ماده 161 قانون مجازات اسلامی مشخص می‌کند که اگر سرقت تعزیری در مناطق حادثه‌دیده مثل سیل، زلزله، مناطق جنگی یا آتش‌سوزی روی دهد یا حتی در محل تصادفات رانندگی، متجاوز به مجازات حبس از یک تا پنج سال و تا حداکثر هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 سرقت تعزیری

مجازات کیف قاپی و جیب بری:

سرقت با استفاده از کیف قاپی یا جیب‌بری یکی از نوع‌های سرقت تعزیری است که به وفور اتفاق می‌افتد و برای افراد زیادی آسیب‌ها به همراه دارد.

سوالی که در این بخش مطرح می‌شود، مربوط به مجازات سرقت تعزیزی کیف قاپی است، افرادی است که به این نوع جرم، یعنی دزدی از طریق کیف زنی یا جیب‌بری، مرتکب می‌شوند. در این قسمت به تشریح مجازات مورد نظر پرداخته خواهد شد.

با توجه به اینکه سرقت یا دزدی از طریق کیف زنی یا جیب‌بری، درباره چک که به عنوان یک سند مهم و پرکاربرد مطرح می‌شود، از مسائل حیاتی برای افرادی که این چک‌ها را صادر می‌کنند و مرتبط با آنهاست، مسائلی راجع به دزدیده شدن چک‌ها را ایجاد می‌کند.

به علاوه، علاوه بر شکایت از دزدی چک که مجازات آن بر سارق اعمال می‌شود، باید از طریق بانک، دستور عدم پرداخت وجه چک را صادر کنند و همچنین می‌توانند از طریق سامانه ساد 24 سرقت چک را اعلام کنند.

با توجه به ماده 160 قانون تعزیرات، هر شخصی که دزدی و ربودن مال دیگری از طریق کیف زنی یا جیب‌بری و موارد مشابه را انجام دهد، به حبس تعزیری از یک تا پنج سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر در مورد جرم خرید گوشی سرقتی، مقاله مرتبط را مطالعه فرمایید.


سوالات متداول :

1- سرقت تعزیری چیست؟
سرقت تعزیری، جرمی است که اگر شرایط و معیارهای تعریف شده برای سرقت حدی را نداشته باشد، محسوب می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، به متن مقاله مراجعه نمایید.

2- مجازات سرقت در راه‌ها و خیابان‌ها چیست؟
مجازات برای سرقت در معابر عمومی و خیابان‌ها سه تا پانزده سال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق است. برای اطلاعات بیشتر، به متن مقاله مراجعه نمایید.

3- مجازات سرقت دو یا چند نفر در شب همراه با اسلحه چیست؟
مجازات برای سرقت تعدادی از اشخاص در شب همراه با اسلحه پنج تا پانزده سال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق می‌باشد. برای جزئیات بیشتر، می‌توانید به متن مقاله مراجعه کنید.

زهرا زارعی بهترین وکیل خانواده در شیراز

زهرا زارعی هستم وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی با 6 سال سابقه در امر وکالت . تمام تلاشم این بوده که بتونم تمام مردم عزیزم رو با مسائل خرد و کلان حقوقی آگاه کنم تا بتونن خیلی هوشمند و آگاهانه با وقایع پیرامون خودشون مواجه بشن .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست عزیز از اینکه ما را با نظر زیبای خود یاری میکنید سپاسگزاریمx